DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

AUTO-SEKCE

Z  jiného soudku či nádrže...

 

EMOTION 07

Jestliže nevíte, o čem je řeč pak vězte, že se jedná o výstavu těch nejdražších „hraček“ pro nejbohatší klientelu. Že vás tohle nebere? Inu, mě by to vzhledem k ceně vstupenky 280,- Kč asi taky nebralo, kdybych nedostal volňásek s poznámkou, že tam budou taky auta a motorky. Bylo rozhodnuto! Tedy z hlediska nás staromilů zase 0 bodů, ale na druhou stranu, kde může člověk vidět kolekci těch nejluxusnějších vozidel v teple a pod jednou střechou a ještě k tomu v Praze. A k vidění bylo leccos: od Ferrari, Lamborghini, Bentleye přes exotický sporťák Apollo německé firmy Gumpert až po nové retro Fiat 500 a  hezoučký Mini Clubman. Ten úplně horní konec luxusu tady představoval Phaeton Longue od firmy VW.

Mě to však táhlo samozřejmě k motocyklům, kde jsem strávil většinu času. Byly zde k vidění špičkové modely běžných značek jako MV Augusta, Benelli, Triumph, BMW, H& D, KTM, ale také například Bimota Tessi II. Těžištěm ovšem byly naprosto fantastické Customy tuzemských firem. To se nedá vyprávět, to se musí vidět. Třeba ten od VAV-TUNING. Celý rám od hlavy řízení po závěs kyvky, včetně motorové skříně „vydlabaný“ z jednoho kusu duralu. Ale jak!!! Konec konců fotky hovoří za vše. Nafotil jsem tam toho dost a fotky budou k vidění na příštím setkání.

Mimochodem, na výstavě prý byly k vidění i takové věci jako hodinky TAG Heuer v ceně mnoha set tisíc korun a jiné komodity, ale ty jsem jaksi „nenavštívil“.

Michael Květoň

     

Trochu jiní veteráni


Byl jsem nedávno na dovolené v Orlických horách a tak jsem si, samozřejmě, nenechal ujít prohlídku alespoň některých objektů předválečného Čs. opevnění. „In natura“ jsem je viděl poprvé a přesto, že mám o nich leccos načteno, byl jsem uchvácen. Člověk žasne, jak obrovské dílo vzniklo během relativně krátké doby a s jakým řemeslným fortelem bylo provedeno. Maně se vkrádá otázka, jak dlouho by to trvalo dneska – hádky mezi ministerstvy, v parlamentu, v senátu, schvalování územního plánu, vypsání tendru na dodavatele … vlastně ne! Ochránci by to smetli ze stolu hned v prvním kole s poukazem na faunu a flóru horského ekosystému a Hitlerovi by nařídili, kudy má jít, aby nic nezašlápnul!

Dobrošov
Dělostřelecká tvrz se šesti sruby a vchodovým objektem byla v době mobilizace rozestavěná. Některé objekty byly dokončené, avšak nevybavené.
1 2 3 4 5
Dělostřelecký srub „Zelený“ ze strany nepřítele a objekt dnešního zázemí. (foto 1)   
Dnes jsou ve střelecké galerii srubu umístěny makety dvou 10 cm poloautomatických kasematních houfnic vz. 38 (foto 2).
Pěchtoní srub „Jeřáb“. Jako jediný byl v době mobilizace plně obsazen a provizorně vyzbrojen. (foto 3)
Pěchotní srub „Můstek“ (resp. jeho část) (foto 4).
V roce 1943 zde Němci konali za přísných bezpečnostních opatření zkušební střelby speciálních střel Röchling. Jednalo se o podkaliberní granáty schopné prorazit několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní objekty pod ním. Při zkouškách na belgických opevněních tyto střely přímým zásahem prorazily 3,5 metru železobetonu. Na čs. betonu si však vylámaly zuby – končily v hloubce 1,5 metru. Protože se jednalo o jednu z tajných zbraní Třetí říše, museli vojáci Wehrmachtu po střelbách sesbírat všechny úlomky, aby se nedostaly do rukou nepřítele.
Ironií osudu zůstal jeden z granátů vězet právě v betonu srubu „Můstek“, kde je k vidění dodnes. (foto 5)

Na holém
Izolovaný pěchotní srub „Na holém“ je ve vzácně zachovalém stavu s oběma pancéřovými zvony. Vniřek srubu je dokonale renovován a plně vybaven. Dnes slouží jako základna Klubu vojenské historie Praha, který se zabývá právě čs. opevněním.

Březinka
Úkolem izolovaného pěchotního srubu Březinka byla obrana tzv. „Náchodské brány“. Značně zdevastovaný srub začal v roce 1989 nákladně renovovat KVH Náchod. Dnes je srub plně vybaven a vyzbrojen do stavu, v jakém byl při mobilizaci v roce 1938.

Hanička
Dělostřelecká tvrz s pěti sruby a vchodovým objektem byla v době mobilizace stavebně dokončená a měla svojí osádku. Po válce čekal Haničku vcelku pohnutý osud, jako i jiné pevnostní objekty. Nějakou dobu byla v péči armády, ale po většinu času byla bezprizorná se všemi průvodními jevy. Až v roce 1975 převzalo Haničku tehdejší Federální ministerstvo vnitra pro akci „Kahan“, při které začalo v jejím podzemí za nejpřísnějšího utajení budovat svoje válečné pracoviště. Práce byly zastaveny až v roce 1994 (!) a o rok později MV Haničku definitivně opustilo. Během přestavby vzala zcela za své původní podoba interiérů i podzemí, nicméně ani prohlídka plně vybaveného a prakticky dokončeného moderního bunkru není nezajímavá. Prohlídka trvá cca 2 hodiny a je na co koukat.

10 11 12 13 14
(foto 9) Dělostřelecký srub „Na mýtině“ se dvěma zachovanými pancéřovanými střílnami kasematních houfnic vz. 38. 
            Třetí střílna byla vytržena v rámci akce Kahan.
(foto 10) Pěchotní srub „Lom“, ve kterém končí prohlídka podzemí tvrze.
(foto 11) Strop pěchotního srubu s pancéřovými zvony ze strany nepřítele.
(foto 12) Objekt „Na pasece“, jehož hlavním prvkem měla být zatažitelná otočná dělová věž se dvojicí houfnic vz. 38.
(foto 13) Pancéřová střílna s lafetací těžkého kulometu vz. 37.
(foto 14) Strojovna novodobého úkrytu se 3 dieselagregáty po 320 kW.
 

15 16 17 18 19 20
(foto 15) Energetický velín úkrytu.
(foto 16) Strojovna klimatizace s generátorem ledové vody (vlevo).
(foto 17) Úpravna vody. Dokáže z vody odstranit otravné i raioaktivní látky. Protože však dosud podléhá utajení, nikdo neví, jak vlasně funguje…
(foto 18) Operační sál.
(foto 19) Hygienické zařízení. Všechny keramické prvky jsou uloženy na silentblocích, aby nepopraskaly při otřesech způsobených blízkým
              jaderným výbuchem.
(foto 20) V desítkách takových kanceláří měla bystrá očka bezpečnosti hlídat vnitřního i vnějšího nepřítele.

Mnozí z nás mají praktické zkušenosti, jiní jen teoretické představy o renovaci veterána. Dovedeme si také představit, co asi obnáší práce na renovaci náklaďáku, válcovačky nebo lokomotivy. Ale kloubouk dolů před těmi kluky, kteří se pustí do renovace zdevastovaného bukru a uvedou ho do původního stavu!!

A hádanka na závěr. Co je to za „tajnou“ zbraň?

Michael Květoň

P.S.
Chcete-li se o našem opevnění dozvědět více, vřele doporučuji stránky www.opevneni.vojenstvi.cz

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRANU